Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który odgrywa kluczową rolę w ocenie efektywności energetycznej obiektów budowlanych. Stanowi nie tylko obowiązkowy element przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, ale również istotne narzędzie w planowaniu modernizacji i poprawy komfortu energetycznego budynków. Dzięki świadectwu możemy zyskać pełen obraz zużycia energii, identyfikując obszary wymagające usprawnień, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Kto może wykonać świadectwo energetyczne?
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków określa kto i kiedy może wystawić świadectwo energetyczne dla naszego budynku. Takie uprawnienia posiada osoba, która:
- ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł zawodowego inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera;
- ukończyła studia wyższe inne niż wymienione powyżej oraz studia podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii;
- ma uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego.
Jeśli masz wątpliwości, czy osoba, którą chcesz zatrudnić do tego zadania, ma odpowiednie uprawnienia, możesz to zweryfikować w wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, który znajdziesz na stronie GOV.
Jakie obiekty potrzebują sporządzenia świadectwa energetycznego?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest wymagane przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, a obowiązek ten dotyczy zarówno budynków wybudowanych po 2009 roku, jak i starszych. Dokument muszą sporządzić właściciele i zarządcy nieruchomości, którzy planują sprzedaż budynku, jego części lub lokalu, albo sprzedaż lokalu na podstawie umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wymóg ten dotyczy także wynajmu budynku, jego części lub lokalu. Nowe przepisy nakładają również obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla budynków użytkowanych przez wymiar sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej, o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m², oraz budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m², w których świadczone są usługi dla ludności. Dokument ten musi być przekazany nabywcy albo najemcy oraz umieszczony w widocznym miejscu w budynkach publicznych.
Obiekty, przy których nie jest wymagane świadectwo energetyczne
Świadectwo charakterystyki energetycznej starego budynku nie jest wymagane, ponieważ podlegają one ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz te używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej. Zwolnione są również budynki przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 2 lata, niemieszkalne służące gospodarce rolnej oraz przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m²/rok. Dodatkowo świadectwa nie są potrzebne dla budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku oraz wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m².